W świecie Business Intelligence i analityki biznesowej istnieją pewne technologie, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu sposobu, w jaki organizacje podejmują decyzje i planują przyszłość. Jednym z narzędzi używanych przy planowaniu oraz analizach wielowymiarowych, jest IBM TM1 (IBM Planning Analytics). Jest to potężna, wielowymiarowa baza danych, mocny silnik obliczeniowy oraz wszechstronne rozwiązanie do planowania, raportowania, analiz porównawczych.
Zagłębmy się w pasjonującej historii IBM TM1, od jego początków w latach osiemdziesiątych do obecnego statusu najnowocześniejszej platformy EPM (Enterprise Performance Management) – zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa.
Początki IBM TM1
Korzenie IBM TM1 sięgają początku lat 80-tych, kiedy mały zespół programistów postanowił stworzyć innowacyjne rozwiązanie. Rozwiązanie to miało odpowiadać wyzwaniom stojącym przed organizacjami w zakresie zarządzania złożonymi danymi finansowymi. Pracujący w Exxon, Lilly Whaley zasugerował zespołowi IT opracowanie systemu planowania wykorzystującego IBM mainframe time sharing option (TSO), aby zastąpić poprzedni system planowania oparty na IBM IMS. Było to spowodowane dużymi kosztami utrzymania systemu IMS, bardzo ograniczoną funkcjonalnością oraz brakiem możliwości współudziału wielu użytkowników przy wprowadzaniu planów. Manny Perez, który przez większość swojej kariery pracował w branży IT, zaczął prace nad prototypem rozwiązania. Głównym pomysłem Mannyego było utrzymywanie wielowymiarowych kostek oraz części obliczeń w pamięci operacyjnej komputera. Dawało to możliwość szybkiego odpytania kostki i generowania dużych raportów ze skonsolidowanymi danymi w mgnieniu oka. Pierwszą wersję systemu wdrożono w 1981 roku.
Table Manager nr 1
Kiedy wydano Visicalc (pierwszy arkusz kalkulacyjny), Perez był przekonany, że pasuje on idealnie jako interfejs użytkownika systemu finansowego, do którego dane są wprowadzane a następnie analizowane. W roku 1983 Manuel Perez wraz ze swoim kolegą Jose Sinai założyli Sinper Corporation i wydali pierwszą komercyjną wersję swojego produktu – TM1 (Table Manager nr 1). Zawierał on wspomniany wcześniej arkusz kalkulacyjny jako podstawowe narzędzie interakcji pomiędzy użytkownikiem a bazą danych. System zaprezentowano na PC Expo w New York w tymże roku.
W latach dziewięćdziesiątych TM1 zyskiwał uznanie wielu pasjonatów dzięki swoim wyjątkowym możliwościom. W 1996 roku firma Applix, specjalizująca się w wielowymiarowych bazach danych, nabyła TM1 i rozpoczęła prace nad ulepszeniem funkcjonalności, zwiększeniem wydajności i rozpowszechnieniem rozwiązania. Najważniejszym celem Applix było ulepszanie podstawowych funkcji TM1. Koncentrując się na jego szybkości, skalowalności i prostym oraz przyjaznym interfejsie użytkownika, stworzono z niego niezastąpione narzędzie do planowania i analiz finansowych.
Po 2000 roku IBM dostrzegał ogromny potencjał Applix oraz ich narzędzia TM1 i w roku 2007 przejął Applix, włączając TM1 do swojego nowoczesnego pakietu produktów analityki biznesowej – Cognos. Przejęcie przez IBM oraz inwestycje w rozwój narzędzia, globalny zasięg i skalowalność sprawiły, że TM1 pojawił się w centrum uwagi jako kluczowy składnik portfolio narzędzi BI oferowanych przez tę firmę.
Wiele możliwości jednego narzędzia
TM1 szybko zyskał popularność w świecie dużych korporacji dzięki możliwości uproszczenia złożonych procesów zbierania danych, modelowania i analizy finansowej. Wielowymiarowa struktura kostek, w których trzymane są dane, umożliwiła organizacjom konsolidację, wielopłaszczyznową segmentację oraz szybką analizę dużych ilości danych finansowych, umożliwiając dokładniejsze i szybsze podejmowanie decyzji.
W ostatnich latach TM1 ewoluował i dostosowywał się do zmieniającego się krajobrazu analityki biznesowej. IBM wykorzystał możliwości sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML), integrując je z TM1 w celu usprawnienia analizy danych, dokładności prognozowania i planowania scenariuszy. Co więcej, integracja TM1 z innymi produktami IBM, takimi jak IBM Watson, otworzyła nowe drogi wykorzystania zaawansowanych analitycznych i kognitywnych możliwości. Te integracje umożliwiają organizacjom wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu uzyskania głębszego wglądu, automatyzacji procesów i napędzania innowacji.
Najnowocześniejsze rozwiązanie EPM
Od skromnych początków do obecnego stanu – jako najnowocześniejsze rozwiązanie EPM, IBM TM1 pozostawił niezatarty ślad w świecie analityki biznesowej. Jego zdolność do usprawniania procesów planowania finansowego, analiz i podejmowania decyzji zmieniła sposób, w jaki organizacje utrzymują swoje dane, zarządzają procesem budżetowym oraz raportują i analizują wyniki finansowe.