Raportowanie ESEF – XBRL – proste raporty giełdowe

Skuteczna automatyzacja sprawozdań finansowych w formacie ESEF i XBRL

Zyskaj dostęp do narzędzia, które pozwoli Ci przekształcić manualne tworzenie raportów finansowych w wydajny, dokładny i skuteczny proces.

Wypróbuj program Certent CDM i wygodnie sporządzaj skonsolidowane sprawozdania ESEF (Jednolity Europejski Format Raportowania) w formacie Inline XBRL (iXBRL).

Raportowanie ESEF - Incube

Raportowanie XBRL i ESEF

Dopuszczenie obrotu papierami wartościowymi na rynku UE nakłada na emitentów wymóg tworzenia rocznych sprawozdań. Obowiązuje tutaj tzw. raportowanie ESEF, czyli jednolity europejski system raportowania. Celem wyznaczenia przez instytucje unijne precyzyjnych ram na raportowanie giełdowe staje się przejrzysty i porównywalny system danych finansowych, a także połączenie w jednym standardzie łatwości odczytu dla człowieka oraz maszyn wyposażonych w algorytmy finansowe. W raportowaniu ESEF kluczową rolę spełniają kompletne raporty roczne formatowane jako XHTML, a także znakowanie sprawozdań finansowych zgodnie z przyjętą taksonomią ESEF. Pojawia się tutaj pojęcie Extensible Business Reporting Language (XBRL), określające język sprawozdawczości zarządczej i finansowej zgodny z przyjętą taksonomią ESEF. Raportowanie XBRL polega zatem na dodawaniu znaczników do końcowego raportu, gwarantujących pełne zrozumienie stosowanej terminologii.

 

Czytaj więcej

 

Raportowanie giełdowe ESEF – najważniejsze zalety

Raportowanie ESEF przynosi szereg niekwestionowanych zalet dla inwestorów. Spółki giełdowe zyskały narzędzie do szybkiej analizy porównawczej wyników innych podmiotów, a także ograniczenie liczby błędów. Postępowanie według skutecznego schematu nadaje raportowaniu giełdowemu profesjonalizmu i porównywalności. Zalety uniwersalnej struktury raportów ujawniają się również dla samych inwestorów. Raportowanie ESEF dokonywane przez spółki giełdowe znacznie przyspiesza proces analizy fundamentalnej, która dla wielu graczy giełdowych wciąż stanowi jedyną skuteczną metodę podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przejrzystość danych służy także państwowym organom kontrolnym, które zyskują dodatkowe narzędzia do weryfikacji zgodności raportu z obowiązującymi przepisami. Raportowanie giełdowe w oparciu o standardy ESEF obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

Na czym polega standard XBRL?

Sprawozdawczość zarządcza dokonywana w ramach ESEF następuje jako raportowanie XBRL. Skrót ten odnosi się do swoistego języka służącego efektywnej wymianie informacji finansowych. Głównych zalet procesu raportowania XBRL należy upatrywać w jednoznacznej taksonomii, która scala każdy element końcowego raportu z opublikowanym słownikiem pojęć. Każdemu terminowi przypisuje się także dodatkowe atrybuty, takie jak waluta lub okres obowiązywania.

Sprawozdawczość zarządcza tworzona w systemie XBRL pozwala na łatwe przekształcanie na inne formaty, ułatwiając pracę rozmaitym systemom analitycznym. Treść informacji pozostaje zawsze taka sama, dając się łatwo rozpoznać przez bazy danych oraz oprogramowanie do analiz giełdowych. Wszystkie znaczniki XBRL są jednoznaczne, niezależnie od kraju pochodzenia emitenta. Nowe regulacje unijne traktują standard ESEF jako warunek poprawnej sprawozdawczości w rozliczeniu rocznym, wynikającej wprost z działalności statutowej. Przechodząc na raportowanie ESEF warto korzystać ze sprawdzonego przez setki firm oprogramowania firmy Certent, mającego za zadanie automatyzację przygotowywania rocznych sprawozdań finansowych. Incube CPM jest wieloletnim partnerem z sukcesem wdrażającym rozwiązanie Certent Disclosure Management (CDM). Obszerny zakres taksonomii i regulacji wymaga wcześniejszego zaplanowania tworzenia raportu, a także uzasadnia korzystanie z pomocy specjalistów.

Umów spotkanie

Poznaj proste i intuicyjne narzędzie do generowania raportów ESEF i XBRL!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Incube CPM sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-674), ul. Marynarska 15, NIP: 5213591039 - Administratora Danych Osobowych moich danych osobowych w celu nawiązania kontaktu polityka prywatności

  [fm_checkbox label="Zapisz mnie na newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Incube CPM sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-674), ul. Marynarska 15, NIP: 5213591039 - Administratora Danych Osobowych moich danych osobowych w celach marketingowych, w szczególności na przesyłanie informacji handlowych w zakresie usług i produktów oferowanych przez Administratora oraz jego partnerów handlowych na podany przeze mnie adres email."]

  Raportowanie ESEF – dlaczego warto?

  Odblokuj możliwości swojego zespołu finansowego dzięki automatyzacji procesu raportowania XBRL!

  =

  Uwolnij się od ręcznego, cyklicznego sporządzania raportów w formacie XBRL

  =
  Ułatw dostęp do aktualnych, poprawnych i spójnych danych, dostarczanych zawsze na czas
  =
  Zapewnij zgodność z wymaganiami organów nadzorujących i europejskiego jednolitego systemu elektronicznego
  =
  Umożliw lepszy wgląd w dane liderom i zarządowi
  =
  Zapewnij więcej czasu na analizę liczb i szukanie okazji biznesowych
  =
  Ułatw doradzanie w zakresie strategii maksymalizacji przychodów i rentowności
  Sprawozdawczość zarządcza - Incube

  Sprawozdawczość zarządcza – wybierz Certent CDM!

  Certent jest wiodącym dostawą rozwiązań do zarządzania sprawozdawczością finansową dla firm prywatnych i publicznych

  N
  Zmniejsza ryzyko, koszty i niedokładność danych, którymi często obciążone są ręczne procesy raportowania.
  N
  Zapewnia możliwość pobierania najnowszych danych automatycznie i dynamicznie z różnych systemów źródłowych (ERP, CRM, Excel) w celu wypełnienia raportów.
  N
  Umożliwia tworzenie raportów iXBRL i XHTML w jednym rozwiązaniu, które może obsłużyć oba wymagania techniczne ESEF.

  Co odróżnia Certent CDM od konkurencji?

  N
  W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań zapewnia zautomatyzowany, samoobsługowy i niezawodny proces.
  N
  Automatycznie tworzy i wstępnie wypełnia raport za następny okresu, wprowadza tagi XBRL, co pozwala zaoszczędzić czas, kiedy dany okres sprawozdawczy mija.
  N
  Ułatwia przygotowywanie wszystkich raportów zarządczych i prezentacji wewnętrznych, usprawniając całą sprawozdawczość finansową spółki.
  N
  Zapewnia sprawną współpracę i szybszy przepływ pracy, wysyła automatyczne przypomnienia i powiadomienia, dbając aby każdy wykonał swoje zadanie.
  N
  Umożliwia wygodny audyt, zachowując pełny zapis dokonanych zmian.
  N
  Zwiększa wnikliwość i poprawność danych, ułatwiając analizy biznesowe.
  N
  Aktualizacje programu wraz ze zmianami prawnymi.

  Dlatego już ponad 2400 firm na całym świecie polega na Certent CDM!

  Raportowanie XBRL - Incube
  Raportowanie giełdowe - Incube

  Wybierz solidnego partnera

  zespół Incube!

  N
  Oferujemy unikalne połączenie wiedzy branżowej i technicznej oraz zrozumienia
  potrzeb biznesowych
  N
  Wykorzystujemy najlepsze praktyki wynikające z naszych ponad 10-letnich
  doświadczeń lub rekomendacji producenta oprogramowania
  N
  Każde z naszych rozwiązań jest oparte na najlepszej technologii dostępnej na rynku
  N
  Stawiamy na długofalową współpracę z Klientami, a nie na uzależnieniu ich od nas. Dlatego nasi konsultanci pracują blisko z ekspertami merytorycznymi i administratorami po stronie Klienta tak, aby zapewnić udany transfer wiedzy
  N
  Zapewniamy kompleksową i znakomitą obsługę klienta, wsparcie powdrożeniowe i szkolenia dla pracowników

  Zrealizowaliśmy ponad 100 projektów
  dla międzynarodowych korporacji i liderów branż!