< POWRÓT

< POWRÓT

< POWRÓT

Raportowanie ESEF i raportowanie XBRL

Autor

Dział Marketingu

Incube CPM

Dopuszczenie obrotu papierami wartościowymi na rynku UE nakłada na emitentów wymóg tworzenia rocznych sprawozdań. Obowiązuje tutaj tzw. raportowanie ESEF (European Single Electronic Format), czyli jednolity europejski system raportowania. Celem wyznaczenia przez instytucje unijne precyzyjnych ram na raportowanie giełdowe staje się przejrzysty i porównywalny system danych finansowych, a także połączenie w jednym standardzie łatwości odczytu dla człowieka oraz maszyn wyposażonych w algorytmy finansowe. W raportowaniu ESEF kluczową rolę spełniają kompletne raporty roczne formatowane jako XHTML, a także znakowanie sprawozdań finansowych zgodnie z przyjętą taksonomią ESEF. Pojawia się tutaj pojęcie Extensible Business Reporting Language (XBRL), określające język sprawozdawczości zarządczej i finansowej zgodny z przyjętą taksonomią ESEF. Raportowanie XBRL polega zatem na dodawaniu znaczników do końcowego raportu, gwarantujących pełne zrozumienie stosowanej terminologii.

Jakich podmiotów dotyczy raportowanie ESEF?

Wprowadzone 1 stycznia 2020 roku regulacje dotyczące ESEF (European Single Electronic Format) są skierowane do emitentów papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych w Unii Europejskiej. Stanowią one integralny element większej strategii unijnej mającej na celu usprawnienie funkcjonowania rynku kapitałowego oraz zwiększenie jego przejrzystości i efektywności. Wprowadzenie ESEF jest odpowiedzią na rosnące potrzeby związane z digitalizacją oraz konieczność przystosowania się do dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych. Dzięki temu rozwiązaniu oraz ujednoliceniu procesu zdecydowanie ułatwiony jest dostęp do informacji finansowych, ich analizy oraz porównywania między sobą danych, które pochodzą od różnych emitentów. 

Jakie są główne założenia i cele nowego raportowania?

Głównym celem regulacji ESEF jest stworzenie standardu, który umożliwi publikację sprawozdań finansowych w formacie elektronicznym. Dzięki temu zarówno inwestorzy, analitycy, jak i inne zainteresowane strony mogą w prosty sposób odczytywać i przetwarzać dane. Format ten nie tylko zwiększa czytelność dla człowieka, ale przede wszystkim zapewnia możliwość odczytu maszynowego. To ostatnie jest szczególnie istotne z punktu widzenia automatycznej analizy danych. W obecnych czasach niemożliwa często staje się analiza ogromnych ilości danych. W związku z rosnącym znaczeniem big data oraz zaawansowanych narzędzi analitycznych raportowanie ESEF otworzyło nowe możliwości. 

Zastosowanie ESEF umożliwia także lepszą porównywalność danych finansowych pomiędzy różnymi firmami oraz sektorami. Dzięki ujednoliceniu formatu raportowania informacje finansowe stają się bardziej transparentne i zrozumiałe. Inwestorzy zyskują narzędzie, które pozwala im na dokładniejszą ocenę sytuacji finansowej spółek, co ma bezpośredni wpływ na podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych.

Wdrożenie raportowania ESEF ma znaczenie również dla samych emitentów. Jak to? Może wydawać się, że implementacja raportowania stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstw, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność inwestycji w nowoczesne technologie i szkolenia pracowników w zakresie ich obsługi. To wszystko prawda. Pamiętaj jednak również o tym, że nowe regulacje to także szansa dla firmy. Przejście na raportowanie XBRL przynosi wymierne korzyści np. redukcja kosztów związanych z drukiem i dystrybucją dokumentów czy poprawa efektywności wewnętrznych procesów.

Raportowanie giełdowe ESEF – najważniejsze zalety

Raportowanie ESEF przynosi szereg niekwestionowanych zalet dla inwestorów. Spółki giełdowe zyskały narzędzie do szybkiej analizy porównawczej wyników innych podmiotów, a także ograniczenie liczby błędów. Postępowanie według skutecznego schematu nadaje raportowaniu giełdowemu profesjonalizmu i porównywalności. Zalety uniwersalnej struktury raportów ujawniają się również dla samych inwestorów. Raportowanie ESEF dokonywane przez spółki giełdowe znacznie przyspiesza proces analizy fundamentalnej, która dla wielu graczy giełdowych wciąż stanowi jedyną skuteczną metodę podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przejrzystość danych służy także państwowym organom kontrolnym, które zyskują dodatkowe narzędzia do weryfikacji zgodności raportu z obowiązującymi przepisami. Raportowanie giełdowe w oparciu o standardy ESEF obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

Na czym polega standard XBRL w raportowaniu ESEF?

Sprawozdawczość zarządcza dokonywana w ramach ESEF następuje jako raportowanie XBRL. Skrót ten odnosi się do swoistego języka służącego efektywnej wymianie informacji finansowych. Głównych zalet procesu raportowania XBRL należy upatrywać w jednoznacznej taksonomii, która scala każdy element końcowego raportu z opublikowanym słownikiem pojęć. Każdemu terminowi przypisuje się także dodatkowe atrybuty, takie jak waluta lub okres obowiązywania.

Sprawozdawczość zarządcza tworzona w systemie XBRL pozwala na łatwe przekształcanie na inne formaty, ułatwiając pracę rozmaitym systemom analitycznym. Treść informacji pozostaje zawsze taka sama, dając się łatwo rozpoznać przez bazy danych oraz oprogramowanie do analiz giełdowych. Wszystkie znaczniki XBRL są jednoznaczne, niezależnie od kraju pochodzenia emitenta. Nowe regulacje unijne traktują standard ESEF jako warunek poprawnej sprawozdawczości w rozliczeniu rocznym, wynikającej wprost z działalności statutowej. Przechodząc na raportowanie ESEF warto korzystać ze sprawdzonego przez tysiące firm oprogramowania firmy Insight Software, Certent CDM, mającego za zadanie automatyzację przygotowywania rocznych sprawozdań finansowych. Incube CPM jest wieloletnim partnerem z sukcesem wdrażającym rozwiązanie Certent Disclosure Managemhttps://incube.pl/raporty-esef-i-xbrl/ent (Certent CDM). Obszerny zakres taksonomii i regulacji wymaga wcześniejszego zaplanowania tworzenia raportu, a także uzasadnia korzystanie z pomocy specjalistów.

Jak wdrożyć raportowanie XBRL w swojej firmie? O czym pamiętać?

O czym pamiętać?

Implementacja raportowania to złożony proces, który wymaga starannego planowania i przygotowania. Spółki giełdowe muszą dostosować swoje systemy informatyczne i procesy wewnętrzne, aby sprostać nowym wymaganiom. Jednym z najważniejszych elementów, które musisz wziąć pod uwagę, jest dobór odpowiedniego oprogramowania, które umożliwi tworzenie oraz zarządzanie raportami w formacie XBRL. Incube oferuje kompleksowe narzędzia do generowania raportów zgodnych z wymogami ESEF.

Kiedy masz już narzędzia, konieczne jest przeszkolenie pracowników. Merytoryczna wiedza jest niezbędna, aby cały proces przebiegał sprawnie. Zespół księgowo-finansowy musi być zaznajomiony nie tylko z zasadami przypisywania znaczników, ale również ogólną koncepcją raportowania ESEF. Warto przeprowadzić próbne przypisywanie znaczników za poprzedni rok finansowy – zidentyfikuj i wprowadź rozszerzenia do taksonomii. Jeśli to wszystko jest dla Ciebie nowe, skorzystaj z pomocy doradcy. 

Siła nowoczesnych form raportowania - wymierne korzyści dla każdej ze stron

Raportowanie XBRL i ESEF to rozwiązanie, które stanowi istotny krok w kierunku modernizacji oraz digitalizacji rynku kapitałowego w Unii Europejskiej. To odpowiedź na potrzeby nie tylko podmiotów kontrolujących, regulacyjnych, ale również samych emitentów. To inwestycja w przyszłość, która pozwoli lepiej wykorzystać dostępną technologię do przyśpieszenia i zautomatyzowania codziennej pracy. Zamiast tracić czas i środki, warto wdrożyć nowoczesne rozwiązania

KONTAKT

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Skontaktuj się z nami za pomocą tego formularza, maila lub telefonu. Odpowiemy na Twoje pytania, omówimy najważniejsze wyzwania i zaproponujemy wstępne rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

    Twoje dane kontaktowe